Zimowa odnowa – atrakcje turystyczne w Szczawnicy

Zima w górach ma niepowtarzalny urok. Świeże powietrze, niezapomniane widoki i moc atrakcji turystycznych sprawiają, że warto rozważyć dłuższy pobyt w bliskim kontakcie z górskim krajobrazem. Świetnym wyborem będzie tutaj Szczawnica, która jest nie tylko kolebką kajakarstwa górskiego, ale też – jako miejscowość uzdrowiskowa – stanowi prawdziwą ostoję dla kuracjuszy. 

Posiadające 200-letnią tradycję uzdrowisko położone jest w malowniczej dolinie Grajcarka. Zewsząd otaczają je górskie zbocza pokryte lasami, które wpływają na korzystny mikroklimat Szczawnicy. Chronią miasto przed wiatrami i zapewniają czyste powietrze. Po obu stronach wąwozu znajdują się sanatoria, pensjonaty oraz domy wczasowe. Wymarzone warunki do wypoczynku lub leczenia zapewniają małe ilości opadów i duże nasłonecznienie. Uzdrowisko posiada 12 źródeł wód mineralnych, pomagających na schorzenia dróg oddechowych, narządów słuchu, układu pokarmowego czy dróg moczowych. 

Liczne szlaki turystyczne zachęcają do pieszych wędrówek pośród różnorodnej fauny i flory. Docierają na szczyty Pienin i Gorców, a także do rezerwatów przyrody. Trasy dostosowano do możliwości fizycznych przeciętnego turysty. Z kolei w samym centrum miasta czynna jest kolejka krzesełkowa prowadząca na Palenicę, skąd można podziwiać panoramę Tatr, Pienin, Beskidu Sądeckiego i całej Szczawnicy. Zimą szczególnie atrakcyjne są kuligi organizowane na terenie miasta.

Pobyt w Szczawnicy to również okazja do zwiedzenia pobliskich obiektów – na uwagę zasługują zamki w Niedzicy i Czorsztynie, natomiast sąsiednie Krościenko to siedziba Pienińskiego Parku Narodowego. Od lat dużym zainteresowaniem cieszą się spływy tratwami, łodziami lub kajakami po Dunajcu, a także podróże statkiem po Jeziorze Czorsztyńskim. Ze Szczawnicy można dotrzeć nawet do Słowacji – jest to możliwe dzięki pieszym ścieżkom, wzdłuż których rozlokowano ławki i tablice edukacyjne o Pienińskim Parku Narodowym. 

Bogata jest regionalna kultura. Działa tu wiele zespołów, promujących folklor, a tradycje góralsko-pasterskie podtrzymywane są poprzez ludowe stroje noszone przez flisaków i dorożkarzy. Z kolei w Małej Galerii w centrum miasta przez cały rok organizowane są wystawy dzieł tutejszych artystów: obrazy, rzeźby i wyroby z haftu. W celu poznania góralskiej i zdrojowej historii Szczawnicy warto wybrać się do Muzeum Pienińskiego. Smakosze z pewnością zachwycą się regionalną kuchnią – słynne są zwłaszcza lokalne sery i miody.