Miasto Zabrze, wraz z partnerem generalnym – firmą Tauron, organizuje spotkanie instruktażowe dla młodzieży szkolnej, poświęcone bezpieczeństwu w drodze do szkoły i z powrotem oraz podczas podróży w czasie wolnym.

Na promenadzie Areny Zabrze będzie można zobaczyć radiowóz Policji i Straży Miejskiej, a także wóz strażacki. Widzowie zobaczą pokazy sprzętu ratowniczego, pierwszej pomocy i wezmą udział w znakowaniu rowerów. Niewątpliwą atrakcją będzie również symulator dachowania udostępniony przez WORD czy też sprzęt, jaki zaprezentuje przy stadionie Muzeum Techniki Wojskowej w Zabrzu. W programie wydarzenia przewidziano także występ rolkarzy.

Celem akcji „Energia do nauki” jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w trakcie drogi do i ze szkoły, a także w trakcie przemieszczania się na zajęcia pozalekcyjne czy też w czasie wolnym od nauki. W trakcie spotkania promowane będą bezpieczne zachowania we współpracy z instytucjami realizującymi funkcje publiczne w tym zakresie. Uczestnicy akcji dowiedzą się, jakich zasad warto przestrzegać, by uniknąć niebezpiecznych sytuacji w trakcie przemieszczania się zarówno pieszo, jak i na rowerze, hulajnodze czy też samochodem.

Wśród partnerów tego wydarzenia są m.in.: Komenda Miejska Policji w Zabrzu, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Zabrzu, Straż Miejska w Zabrzu, Muzeum Techniki Wojskowej w Zabrzu, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego oraz Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Zabrzu.