Aż 1 372 106 kilometrów przejechali katowiccy rowerzyści, którzy zdecydowali się wziąć udział w ogólnopolskiej akcji charytatywnej „Rower pomaga”, organizowanej przez Fundację Ekologiczną Arka przy współpracy z Urzędem Miasta Katowice. Takiego rezultatu nie osiągnięto w żadnym innym mieście.

© UM Katowice

Sport, edukacja i pomoc

To nie pierwszy raz, kiedy Katowice wsparły projekt Fundacji Arka. – Naszym obowiązkiem jest wspieranie świetnych pomysłów. Akcja „Rower pomaga” pozwala nam promować zdrowy, sportowy tryb życia. Warto podkreślić, że dla wielu uczestników dodatkową motywacją, by przejechać jak najwięcej kilometrów, była chęć pomagania innym – podkreśla Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Na pewno włączymy się w kolejną edycję akcji, bo wpisuje się ona także doskonale w nasze inne działania, które mają na celu stwarzanie udogodnień dla osób poruszających się rowerami. To przykładowo budowa nowych dróg rowerowych, czy rozwój największej w woj. śląskim sieci wypożyczalni jednośladów – dodaje.

Dzięki tak dużemu zaangażowaniu mieszkańców, Katowicom przypadł tytuł „rowerowej stolicy Polski”. Prestiżowy tytuł wiązał się także z przekazaniem rowerów dla podopiecznych katowickiego domu dziecka i Domu Aniołów Stróżów.

Tegoroczna akcja już okazała się dużym sukcesem. Przejechaliśmy ponad 62 miliony kilometrów na rowerach, a do końca tego roku rozdamy dzieciom z domów dziecka i świetlic środowiskowych ponad 60 rowerów. W akcji wzięło udział ponad 50 tysięcy uczestników – podsumowuje Wojciech Owczarz, prezes Arki, pomysłodawca akcji.

© UM Katowice

Sezon rowerowy na finiszu

Rower miejski w Katowicach zadebiutował w 2015 roku. Na początku mieszkańcy mieli do dyspozycji trzy stacje, rok później 11, a w 2017 roku było ich 35. W ubiegłym roku uruchomiono już 54 wypożyczalnie z 450 rowerami, co oznacza, że była to największa taka sieć w województwie śląskim. W tym roku liczba stacji zwiększyła się do 75, a mieszkańcom udostępniono 640 jednośladów. Docelowo, zgodnie z deklaracją prezydenta, system ma zostać rozbudowany do 150 stacji, a kolejną rozbudowę zaplanowano już na przyszły rok.

Pięć nowych stacji wypożyczalni rowerów powstanie w ramach realizacji budżetu obywatelskiego. Ulokowane zostaną w czterech dzielnicach Katowic: po jednej na Śródmieściu, Osiedlu Paderewskiego-Muchowiec i w Bogucicach, a dwie w dzielnicy Dąb.

Tegoroczny sezon wystartował z początkiem kwietnia i potrwa do 1 listopada. – O tym, że pomysł wprowadzenia rowerów miejskich do Katowic był strzałem w dziesiątkę, świadczą tysiące osób, które z rowerów korzystają. Tylko w tym roku w systemie zarejestrowało się dodatkowo ponad 21 tysięcy, a rowery wypożyczono już ponad 250 tysięcy razy, a przecież jeszcze kilka dni mamy na jazdę – mówi prezydent Marcin Krupa.

© UM Katowice

Inwestycje w infrastrukturę rowerową

Na przestrzeni ostatnich czterech lat w Katowicach powstało 15,5 km nowych dróg rowerowych, a 58 km tras zostało zmodernizowanych.Inwestujemy znaczne środki w rozbudowę infrastruktury dla cyklistów. Jedną z inwestycji realizowaną w tym roku jest połączenie wzdłuż ulicy Armii Krajowej. Prace na odcinku od ul. Bażantów do ul. Pijarskiej ruszyły w październiku i zostaną ukończone do końca listopada. Podobnie wzdłuż ul. Boya Żeleńskiego. Te dwie ścieżki – każda o długości około 500 m to koszt łącznie ponad 1,6 mln zł – mówi Bogusław Lowak, naczelnik wydziału transportu. W trakcie realizacji jest obecnie również połączenie ul. Medyków z rondem Huchrackiego o długości 2,7 km, a także droga rowerowa pomiędzy Centrum Przesiadkowym „Ligota, a Centrum Przesiadkowym „Brynów” o długości 670 metrów.

Warto przypomnieć, że w tym roku ukończono już na Osiedlu Witosa inwestycję w infrastrukturę rowerową o wartości ponad 850 tys. zł – ul. Rataja została połączona z trasą rowerową nr 103. Natomiast na połączenie rowerowe ul. Medyków i Centrum Przesiadkowym „Ligota” o długości 1540 metrów trwa postępowanie przetargowe. W najbliższych tygodniach zostanie ogłoszone także postępowanie przetargowe w sprawie wyboru wykonawcy drogi rowerowej wzdłuż ul. Lotnisko. Ponad kilometr trasy rowerowej połączy ulicę Francuską z ul. Pułaskiego.

© UM Katowice