System Częstochowskiego Roweru Miejskiego oficjalnie zakończył drugi pełnowymiarowy sezon. W tym roku mieszkańcy i turyści skorzystali z zielonych jednośladów ponad 149 tysięcy razy. W kwietniu na stacje wróci komplet 185 pojazdów.

31 października zakończył się trzeci sezon funkcjonowania wypożyczalni rowerów publicznych w Częstochowie. W tym roku mieszkańcy miasta korzystali z systemu (z 20 stacji i 185 rowerów) od 1 kwietnia. W ciągu siedmiu miesięcy było aż 149,2 tys. najmów. Oznacza to, że każdy rower ma za sobą średnio ponad 806 wypożyczeń. Grono użytkowników powiększyło się o ok. 6,5 tys. osób.

Rowery miejskie pojawiły się w Częstochowie w grudniu 2017 roku. Na przestrzeni trzech sezonów wynajmowano je 325,8 tys. razy. Użytkownik-rekordzista w ciągu 212 dni funkcjonowania systemu w tym roku, korzystał z niego 279 razy, czyli częściej niż raz dziennie. Najwięcej osób skorzystało z jednośladów w czerwcu (34 578 wypożyczeń) i lipcu (25 582), a najmniej w ostatnim miesiącu sezonu – październiku (10 900). W czerwcu padł tegoroczny rekord wypożyczeń. Miłośnicy jednośladów skorzystali z rowerów 1 520 razy, co oznacza, że 9 czerwca na każdym rowerze odbyło się przynajmniej 8 przejażdżek.

Jesteśmy dumni, że system, który dostarczyliśmy, zyskał przychylność rowerzystów miejskich z Częstochowy – mówi Paweł Orłowski, prezes Nextbike Polska. – Liczba rejestracji i wypożyczeń pokazuje, jak bardzo mieszkańcy cenią sobie ten ekologiczny, tani i zdrowy środek transportu.

W przyszłym roku – w ramach budżetu obywatelskiego – mają powstać trzy nowe stacje Częstochowskiego Roweru Miejskiego. Dwie na Rakowie – przy Placu Orląt Lwowskich i stadionie Rakowa oraz jedna na Grabówce – mówi prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk. – To świadczy o popularności systemu i potrzebie jego rozbudowy. Równolegle zwiększamy też długość tras rowerowych w mieście. Niedawno nowa ścieżka powstała przy ul. Korfantego, a kolejne kilometry dróg dla rowerzystów będą gotowe m.in. po zakończeniu latem 2020 r. budowy centrów przesiadkowych.

W mijającym sezonie w CRM pojawiła się nowość – foteliki dziecięce, o które postulowali aktywni użytkownicy systemu. W takie rozwiązanie zostało wyposażonych 16% rowerów. Wchodząc na stronę www.rower.czestochowa.pl oprócz sprawdzenia, ile rowerów jest dostępnych w danej stacji, można dowiedzieć się, gdzie znajdują się rowery z fotelikami dla dzieci.

Częstochowianie bardzo chętnie korzystają z nowego środka transportu. W systemie zarejestrowało się już ponad 21 500 osób, z czego 6,5 tys. dołączyło do grona rowerzystów miejskich w tym sezonie.

W zakończonym sezonie częstochowianie najchętniej wypożyczali rowery na stacjach Plac Biegańskiego (20 628 wypożyczeń), Plac Daszyńskiego (14 653) i Dekabrystów/Armii Krajowej (12 776). Najpopularniejsze trasy to przejażdżki między Placem Daszyńskiego a Placem Biegańskiego (2 693) i Placem Biegańskiego a Placem Daszyńskiego (2 655) oraz stacjami Promenada/Kiedrzyńska i Dekabrystów/Armii Krajowej (2 457). Średni czas jednego wypożyczenia to 16 minut i 18 sekund. Koniec sezonu 2019 Częstochowskiego Roweru Miejskiego nie oznacza zakończenia umowy na obsługę systemu przez firmę Nextbike Polska, największego dostawcę i operatora sieci wypożyczalni w kraju. Po przerwie zimowej, w czasie której rowery zostaną poddane gruntownemu serwisowaniu i konserwacji, system zostanie ponownie uruchomiony w kwietniu 2020 roku.