Polacy z roku na rok są coraz bardziej świadomi tego, że nawet drobne wybory, których dokonują każdego dnia mogą wpłynąć na kondycję planety. W trakcie codziennych aktywności szukają więc rozwiązań, które będą przyjazne środowisku, w tym m.in. starają się zredukować liczbę wygenerowanych przez siebie odpadów. Naprzeciw wychodzą im firmy, które wprowadzają proekologiczne technologie produkcji.

Według badań sondażowych zrealizowanych dla Ministerstwa Środowiska, na temat świadomości i ekologicznych zachowań wśród mieszkańców Polski, takie kroki deklaruje ponad połowa Polaków. W trakcie zakupów zwracają najczęściej uwagę na to, by towary, które nabywają, posiadały oznaczenia wskazujące na przyjazny środowisku proces produkcji. Starają się również wybierać produkty  wielorazowe, charakteryzujące się wysoką trwałością i żywotnością.  Blisko 60% badanych chciałoby również, by jednorazowe przedmioty codziennego użytku, wykonane z tworzyw sztucznych, zostały całkowicie wycofane ze sprzedaży.

Także producenci coraz częściej dbają o to, by surowce, z których wytwarzają towary były pozyskiwane w sposób zrównoważony, a ich opakowania zawierały jak najmniej plastiku. Niektórzy, tak jak GP Battery w nowej linii akumulatorów – GP ReCyko, poszli nawet o krok dalej, wykorzystując do produkcji materiały z recyklingu, podlegające odzyskowi, a plastikowe opakowania zamienili na w 100% kartonowe. To, że jest to krok we właściwym kierunku, potwierdzają badania IQS „Plastikowy gniew Polaków”. 85% konsumentów woli towary pakowane w ekologiczne, podlegające recyklingowi opakowania. Firmy spożywcze dbają z kolei, by składniki z których powstają ich produkty były pozyskiwane z zachowaniem równowagi w przyrodzie i bioróżnorodności, a producenci kosmetyków zaczynają oferować możliwość zakupu kosmetyków do własnych, wielorazowych opakowań – właśnie po to, by ograniczyć produkcję plastiku.

EKO 2.0 – trend oszczędzania

Jak wynika z raportu Green Generation „Wspólnie na rzecz Ziemi” aż 44% badanych uważa zachowania w nurcie eko jedynie za chwilową modę, która wiąże się z dodatkowymi wydatkami (52%). Co może przekonać tę grupę do zmiany zdania? Nowe podejście do tematu ekologii – EKO 2.0, czyli trend oszczędzania. Zarówno w kontekście oszczędzania środowiska, jak i oszczędzania naszego portfela, bo jak się okazuje, to co ekologiczne może być również ekonomiczne. Tak jest w przypadku produktów wielorazowego użytku, które pomimo tego, że w momencie zakupu są stosunkowo droższe od tych jednorazowych, to docelowo zwracają się w procesie eksploatacji.

Doskonale widać to na przykładzie akumulatorów. W perspektywie lat (średni okres żywotności akumulatorów GP ReCyko liczymy w latach), zużylibyśmy tysiące baterii alkalicznych, by uzyskać tę samą ilość energii, co w przypadku akumulatorów – mówi Wioletta Bartosiewicz, Marketing Manager  w GP Battery. Analogicznym przykładem jest sprzęt AGD o wysokiej klasie energetycznej czy żarówki LED, które świecą do 25 razy dłużej niż zwykłe żarówki i zużywają znacznie mniej energii. Oznacza to, że średnio w ciągu 3 lat użyjemy jednej żarówki LED, zamiast 25 zwykłych. Podobnie kupując butelkę na wodę wielokrotnego użytku zapłacimy jednorazowo więcej niż za wodę butelkowaną, ale po kilku latach – bo nawet tyle możemy jej używać, zaoszczędzimy nie tylko pieniądze, ale również wygenerujmy mniej zużytego plastiku.

Masz moc aby zmieniać świat

Nowa linia akumulatorów – GP ReCyko doskonale wpisuje się w trend EKO 2.0. Jest nie tylko wytwarzana z materiałów pochodzących z recyklingu, w oparciu o niskoemisyjną technologię produkcji, ale ponad 94% całego zestawu akumulatorów wraz z opakowaniem podlega odzyskowi, a akumulatory w ponad 10% wykonane są z materiałów pochodzących z recyklingu, co sprawia, że przy ich produkcji zmniejsza się także poziom zużycia surowców naturalnych.

Akumulatory GP ReCyko zaprojektowaliśmy z myślą o codziennym życiu. Zapewniają wysoką pojemność (do 2600mAh w powszechnym rozmiarze AA) i długi czas pozostawania w gotowości (zachowują do 80% energii po pierwszym roku od naładowania). Ich zakup jest opłacalny niezależnie od tego, czy używamy ich do zasilania urządzeń o niskim, czy wysokim zużyciu energii. Są jednocześnie trwałe, wydajne, bezpieczne i ekologiczne – dodaje Wioletta Bartosiewicz.

Tym, co je wyróżnia na tle kategorii jest nie tylko sposób w jaki są wytwarzane, ale również ich ekologiczne opakowania, wykonane w całości z certyfikowanego papieru. Ich niewątpliwą przewagą nad tradycyjnymi bateriami jest możliwość wielokrotnego ładowania, dzięki czemu mogą być eksploatowane znacznie dłużej, a tym samym są bardziej ekonomiczne.